Hotel Kresowiak, Siemiatycze
Cerkiew Piotra i Pawła z XIX w.
Przyjazd
Wyjazd

Cerkiew Piotra i Pawła z XIX w.

  1. Strona główna
  2. Atrakcje
  3. Cerkiew Piotra i Pawła z XIX w.

Pierwsza cerkiew w Siemiatyczach powstała w XV wieku, od początku była świątynią parafialną. 

Przeszła na własność Kościoła unickiego formalnie natychmiast po podpisaniu aktu unii brzeskiej, de facto zaś w 1614. Nową drewnianą cerkiew unicką w Siemiatyczach ufundował w tym samym stuleciu Lew Sapieha. Świątynia była ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym w dniu Świętej Trójcy (pierwotnie święto patronalne). Z czasem jej znaczenie w mieście malało, a unicka parafia stopniowo ubożała.

Nieremontowana budowla sakralna w latach 60. XIX w. groziła już zawaleniem. W związku z tym w 1865 przystąpiono do wznoszenia w jej sąsiedztwie cerkwi murowanej. Prace budowlane trwały rok i 6 listopada 1866 nowa świątynia została konsekrowana, zachowując dotychczasowe wezwanie. Początkowo nowa cerkiew funkcjonowała obok starej, którą następnie rozebrano (na miejscu ołtarza starszej świątyni, na południe od murowanej budowli, pozostawiono pamiątkowy kamień).

Cerkiew została zamknięta w momencie wyjazdu duchowieństwa i zdecydowanej większości parafian w 1915. W okresie, gdy Siemiatycze znajdowały się pod kontrolą niemiecką, świątynia pełniła funkcje obiektu gospodarczego.

W świątyni wielokrotnie służył metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Cerkiew odwiedził także patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr (w 2001) oraz delegacja Greckiego Kościoła Prawosławnego na czele z metropolitą Samos i Ikarii Euzebiuszem (również 2001). W latach 2006–2008 całkowicie wymieniono kamienne ogrodzenie otaczające teren cerkiewny.

Ul. Grodzieńska 7
17-300 Siemiatycze, PL

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij